Tanju
,
ostravskou zpěvačku, si rockový fanoušci spojují především s účinkováním v legendární rockové kapele CITRON, ovšem její úspěšná pěvecká kariéra započala již mnohem dříve. Zúčastnila se několika pěveckých soutěží, kde
se většinou pohybovala mezi vítězi. Zpočátku své kariéry absolvovala dvouleté turné po Evropě. Po návratu do ČSR navázala spolupráci s Radimem Pařízkem (bubeníkem a kapelníkem Citronu) a dalšími předními muzikanty. Například s Milošem DODO Doležalem. Postupem času vydala čtyři stěžejní sólová alba: “TANJA“, “PÁD DO NEBE“, “ĎÁBEL SE SVATOZÁŘÍ“ a “JÁ VÍM“. A natočila úspěšné duety s Ladislavem Křížkem: “KAM JEN JDOU LÁSKY MÉ“ a “SVĚT PATŘÍ NÁM“. V tomto období rovněž vystupovala s kapelou Citron jako host. Kariéru TANJA přerušila kvůli mateřské dovolené. Po návratu na scénu dostala výjimečnou nabídku od Miloše Formana na účinkování v Národním divadle ve hře Dobře placená procházka“. Ovšem stále ji to srdcem táhlo k rockové muzice, proto začala zpívat se skupinou Aréna. V roce 2013 byla opětovně přizvána na turné kapely Citron, které se setkalo s velkým ohlasem u fanoušků. Mimo vystupování s Citronem koncertovala i sólově za doprovodu kapely AHARD. V loňském roce došlo k hráčské obměně uvnitř Citronu a TANJA se opět stala součástí nové sestavy kapely, přičemž se za mikrofon vrátil Ladislav Křížek. V současné době TANJA připravuje své sólové album právě ve spolupráci s kapelou Citron.

 

 

Milan Fišr je zakladatel i spolupořadatel Akustických Vánoc ve Vrbně (Vrbno pod Pradědem) a pořadatel dalších koncertů v mikroregionu VRBENSKA, jeden z hlavních nositelů invenčních nápadů pro oblast kultury ve spolku Fikyno, z.s. a rovněž jeho předseda.

 

  

"Nemusíte mi věřit, ale opravdu šťastná jsem až dnes, kdy je za mnou spoustu zkušeností, vzestupů, pádů, dálek i návratů." TANJA

 

ROZHOVOR:

 

MF: TANJO, krásný den, jak se máte?

T: Děkuji, mám se krásně. Je konec září a já pobývám ve Švýcarsku u jezera, kde relaxuji. Mám v úmyslu tady setrvat co nejdéle do doby, než začneme s Citronem zkoušet a připravovat podzimní šňůru koncertů se skvělými hosty, které začíná v půlce listopadu. Švýcarsko je v současnosti jedno z mých přechodných domovů a přiletěla jsem tady nabrat energii po absolvování letních festivalů jak u nás, tak i na Slovensku.

 

MF: Nemá smysl Vás detailně představovat. Fanoušci si mohou mnohokrát opakované informace vyhledat na internetu nebo přečíst v medailonku výše. Nicméně, jak byste představila sama sebe Vy?

T: To je jednoduchá odpověď. Jsem žena, zpěvačka, která má ráda život, lidi, přírodu a samozřejmě zpívání, které je mým koníčkem i prací. Čím jsem starší, tím si to všechno více užívám a vážím si toho. Když by chtěl někdo zabíhat do detailů, to ať si opravdu raději někde přečte, bude to jistější. Není toho sice tak moc, ale spoustu věcí už si ani nepamatuji. (smích)

 

MF: Vaše nejoblíbenější kapela a písnička?

T: V současnosti z tuzemských kapel jasně vede kapela Citron a její "Píseň ztracených", potom B. Springsteen a jeho "Streets of Philadelphia", to je sázka na jistotu. Dále Elán a jeho balady, atd. Jinak je to hlavně o ženských hlasech, které si vždy ráda poslechnu a nemusí to být za každou cenu rockové zpěvačky. Ale například Joan Jett, Nena, Heart, Robin Back, Pink, Tina Turner-tu bych také ještě ráda viděla na koncertě. Také jsem si dnes pouštěla J. Rush. Ráda si poslechnu třeba i F. Chopina ... takže je to úplně jedno o jaký žánr se jedná, záleží jen na náladě. Je tolik skvělých kapel i interpretů. Hlavně musí něco sdílet a musím být zrovna naladěná na jejich vlnu.

 

MF: Vrbeňáci Vás letos mohli vidět na městských slavnostech ve Vrbně pod Pradědem. Bohužel nepanovalo zrovna optimální počasí (celý den pršelo). I tak jsem zahlédl v publiku plno rozzářených tváří. Jaké máte vzpomínky na tenhle koncert?

T: Ano, jasně, bylo hodně mlhavo a sychravo. Ale pořadatelé skvělí, akce skvělá a i hroznové víno s malými koláčky jsem měla připravené k nakousnutí. Vždycky cítím atmosféru ihned po příjezdu na místo koncertu a tady jsem věděla, že i když nás počasí trošku zlobilo, bude to fajn. Byl to pro mě hodně příjemný koncert se skvělými pořadateli. Byla jsem ráda, že lidé přišli a vydrželi až do konce. To mě potěšilo i při počasí, které celý den panovalo. Je to krásný kus země, trošku se tam klikatí cesty, než tam k vám člověk dojede, ale nevadí to. Máte to tam krásné.

 

MF: Ve Vrbně pod Pradědem se po Vašem boku objevila i Vaše dcera. Řekněte nám prosím více podrobností o této spolupráci.

T: Další pozitivní moment byl ten, že ve Vrbně poprvé se mnou vystupovala má dcera Niki (Nikola Pařízková). To není tak dlouhá historie. Ještě před 2 lety říkala, že rocková muzika prostě není její šálek kávy. Pak po příletu z Rio de Janeira, kde studuje, začala se mnou i s Citronem jezdit v létě na festivaly a na jednom z největších, Masters of Rock, pomáhala díky své jazykové vybavenosti, s produkcí. Rychle si toto prostředí osvojila a změnila na něj názor. Vzniklo to celé náhodou, jely jsme v autě a prozpěvovaly si po koncertech a tak mě napadlo, že zpívá výborně, tak proč by to se mnou nemohla zkusit i na pódiu. Bylo to momentální vnuknutí po hledání sboristek, které nebylo úplně jednoduché. A tak to prostě sedlo s mou dcerou. Vzhledem ke genetické výbavě (dcera i R. Pařízka- lídra sk. Citronu) to šlo úplně samo. Nic jsem nemusela řešit ani vysvětlovat a její pozitivita je také hodně nakažlivá. Tak je pro mě, pokud se mnou vystupuje, velkou oporou i štístkem.

 

MF: Kapela Citron (v nové sestavě) pojede teď na podzim turné k nové desce. Na koncertech vystoupí společně s Milošem DODO Doležalem a Alešem Brichtou. Uslyší i Vás návštěvníci koncertů?

T: Ano, kromě výše jmenovaných bych chtěla dodat, že na koncertech bude jako host i J. A. Kronek, na kterého se také moc těším a Roland Grapow (bývalý kytarista skupiny Heloween). Jsou to kolegové, s kterými jsem se léta nepotkala, tak si to doufám všichni užijeme. Já budu i tentokrát součástí Citronu. Prostě dobrá společnost.

 

MF: Většina fanoušků Vás zná zejména jako hosta kapely Citron, ovšem Vy máte na svém kontě čtyři sólová alba (“Tanja“, “Pád do nebe“, “Ďábel se svatozáří“ a “Já vím“) a plno výborných skladeb. Nemrzí Vás, že při vyslovení Vašeho jména si stále většina lidí vybaví právě spojení s kapelou Citron a na sólovou tvorbu zapomínají?

T: V poslední době vystupuji s kapelou Citron tak hojně, že má sólová tvorba byla upozaděna. Ráda bych konečně vydala svou sól. desku, o níž už nějakou dobu mluvím, ale v současné době, mi zbývá velmi málo času na její přípravu. Ale písně se už tvoří a věřím, že v příštím roce dojde k vydání mého CD, které nosím již dlouho v hlavě.

 

MF: Na sólových koncertech Vás většinou doprovází kapela Ahard. Plánujete spolupráci s Ahardem i do budoucna?

T: S kapelou Ahard jsem navázala spolupráci v r. 2012, v době, kdy jsem lítala z Řecka a pomalu se po dlouhé pauze vracela zpět na koncertní pódia. Jsou to milí metaloví kluci z Karviné a vždy si vyjdeme vstříc. Hodně jsme se od sebe naučili a víme, co od sebe čekat. V současnosti i budoucnosti zbývá pár akcí, které spolu odehrajeme a následně mě budou doprovázet kluci z Citronu.

 

MF: Poslední studiové album “Já vím“ vyšlo v roce 2009. Nedočkaví fanoušci by určitě rádi uvítali další studiový počin. Nechystáte náhodou páté sólové album? Pokud ano, v jakém stavu rozpracování se momentálně nachází? A prozradíte fanouškům, na jaké skladby se mohou těšit?

T: Ano, album bude vyloženě rockové a bude se točit ve studiu Citron. To ostatní bych zatím nerada prezentovala. O tom, jak by album mělo vypadat, bylo řečeno už dost, teď je potřeba jen pracovat a pracovat ... a bude pod taktovkou lídra Citronu Radima Pařízka.

 

MF: Poctivě jsem se na rozhovor s Vámi připravoval. Poslechl jsem si všechny Vaše alba a zjistil jsem jednu věc. Na albech se nachází poměrně dost skladeb s pianem či jen s akustickou kytarou (“Co je s námi“, “Naštěstí víme své“, “Čas nevrátíš“ atd.). Nepřemýšlela jste nad koncertem, kde by se setlist skládal výhradně z těchto věcí? Něco na způsob recitálu. Tedy jen Váš zpěv a piano. Myslím si, že by podobný koncert mohl oslovit plno fanoušků, včetně mě.

T: Recitál je výborný nápad, děkuji. Klavír i kytara jsou nádherné nástroje, přidala bych ještě saxofon. Nevím ale, jestli pro fanoušky i posluchače na takový druh koncertu, v mém případě, uzrál čas. Mj. jezdím se skvělou saxofonistkou Andreou Kolmanovou-Frašovou na akce, kde mě doprovází. A je to také moc fajn. Tak si toto spojení užívám. …

 

 

MF: Jak je možné, že se u nás na severní Moravě a ve Slezsku rodí tolik výborných zpěváků a muzikantů? Vy, Věra Špinarová, Lucka Roubíčková, Jaromír Nohavica, Veronika Lukešová, Jarda Bartoň a mnoho dalších. V tom něco bude, jen odhalit co. (smích)

T: Ostrava a okolí je opravdu něčím zvláštním a vymyká se jiným městům i krajům. Asi je to dáno historií a těžkým průmyslem.  Jsme trošku drsnější, jako celý kraj, a tak se to musí projevovat i u lidí, kteří tady žijí i tvoří. A o tom to je. Prostě Ostrava je Ostrava. A pokud je někdo opravdový, tak se to v duši a následně v jeho tvorbě musí projevit.

 

MF: Náš spolek Fikyno, z.s. má ve svých řadách skvělou fotografku Ivu Jurákovou. A Ivču by zajímalo, jestli ji máte ráda. A taky jaký prý pijete elixír mládí? Iva si myslela, že nebudu mít odvahu se zeptat. Spletla se! (smích)

T: Ivča je jeden ze zázračných pozitivních lidí, které člověk může ve svém životě potkat. Má v sobě hodně pozitivity a energie. Mám ji moc ráda, ale na kafé jsme spolu ještě nestihly zajít. Pořád někam jezdím a stěhuji se, tak prostě nebyl čas. Ale  pokud přiletím začátkem října do ČR, tak se určitě sejdeme na její výstavě. Moc se těším, až uvidím její fotky pěkně pohromadě a  v klidu, protože vy pod Pradědem, ten klid a pohodu v sobě máte.

 

MF: Narazil jsem mezi fotkami Ivči na snímek, kde se doprovázíte na elektroakustiku. To mě samozřejmě přivádí k otázce. Na jaké hudební nástroje umíte hrát?

T: Hrála jsem 9 let na klavír, něco umím na kytaru a to je tak vše. Ráda bych to někdy konečně zúročila i pracovně. ... (smích)

 

MF: Vzpomenete si na okamžik, kdy jste byla na pódiu nejvíce šťastná?

T: Nemusíte mi věřit, ale opravdu šťastná jsem až dnes, kdy je za mnou spoustu zkušeností, vzestupů, pádů, dálek i návratů. A když bych byla hodně konkrétní, tak třeba koncert ve Vrbně pod Pradědem, kde jsem stála poprvé na pódiu se svou dcerou, to jsem byla vrchovatě šťastná. A o tom život je. Nedoufala jsem, že se v takové míře můžu opět vrátit na pódia. A stalo se, aniž bych to nějak předem hodně řešila a plánovala.

 

MF: Národní divadlo nebo rockové pódium?

T: Obojí jsem si vyzkoušela. A opět za to osudu děkuji. Na účinkování v jazzové opěře, k níž napsal hudbu J. Šlitr a libreto J. Suchý, v ND v "Dobře placené procházce" a režíroval ji Miloš Forman se svými syny, mě pozvala kamarádka z Ostravy - Dája Šimíčková a potkala jsem tam spoustu známých ještě z dob mých začátků. Byla to krásná doba a nádherná spolupráce, která trvala skoro 3 roky. V jazzové opeře se objevil také Jiří Suchý s Jitkou Molavcovou.

 

Rocková pódia jsou zase o úplně něčem jiném. Jde o energii a živočišnost.  Obojí je skvělé zažít. …

 

MF: Čím jste chtěla být, když Vám bylo čtrnáct let?

T: Pokud se pamatuji, tak ve 14 letech jsem absolvovala soutěž "Vratimovská zlatá růže", ale zpěvačka jsem být určitě nechtěla. Jen jsem to zkoušela a podařilo se.  Ale myslím, že jsem chtěla být zdravotní sestřičkou a pomáhat lidem.

 

 

MF: Kdybyste měla možnost stát se na 24 hodin někým jiným, kdo by to byl?

T: To vůbec netuším. Každý máme dost svých radostí i starostí, které nejsou na první pohled patrné, tak bych asi neměnila ani  jeden den. Ale teď mě napadá, že bych možná měnila s orlem, abych se povznesla nad malichernosti a podívala se na vše pěkně z výšky. …

 

MF: Teď máte neomezený prostor cokoliv vzkázat návštěvníkům webu fikyno.eu a snad i Vašim fanouškům.

T: Srdečně pozdravuji fanoušky a čtenáře webu fikyno.eu, přeji vám příjemný podzim s příjemnými lidmi kolem sebe  a pokud budete mít čas i chuť, ráda vás uvidím na našich podzimních koncertech. Termíny a města přikládám pro rychlejší orientaci.

16. 11. Velké Meziřící - Jupiter club, 18. 11. Děčín - SP Střelnice, 3. 12. Plzeň - KC Depo, 6. 12. Praha- KD Ládví, 15. 12. Ostrava - Hala Tatran, 17. 12. Zlín - Sportovní hala.

 

Tak to je všechno! Víc dotazů pro Vás TANJO nachystáno nemám. Moc Vám děkuji za rozhovor. Těším se opětovně na Váš sólový koncert. 

Mějte se hezky,

MiFi