Veronika Fialová je talentovaná zpěvačka z Loun. Její pěvecká dráha odstartovala již na základní škole, kdy docházela do pěveckého sboru. Od té doby se objevila v několika rockových kapelách a zúčastnila se mnoha pěveckých soutěží, kde se pravidelně umísťovala na předních příčkách v žebříčku. Od roku 2012 působí zejména v pražské crossover-rockové skupině SECOND CHANCE. Zastává zde post zpěvačky, skladatelky a leadera kapely. V září roku 2013 vydala se Second Chance debutové rock/metalové album "DOTYKY" a v následujících letech vytvořili pro skladby "Vstávej" a "Dotyky" i obrazové zpracování. V minulém roce doplnili svůj rock/metalový repertoár o akustické provedení koncertního setu a poprvé jej představili fanouškům ve Vrbně pod Pradědem v rámci Akustických Vánoc ve Vrbně 2015. V listopadu tohoto roku vydali akustické album "Second Chance & Richard Scheufler ACOUSTIC" a opětovně vystoupili ve Vrbně pod Pradědem na Akustických Vánocích ve Vrbně 2016. Více o Veronice se dozvíte zde

 

 

 

 

Milan Fišr je zakladatel i spolupořadatel Akustických Vánoc ve Vrbně (Vrbno pod Pradědem) a pořadatel dalších koncertů v mikroregionu VRBENSKA, jeden z hlavních nositelů invenčních nápadů pro oblast kultury ve spolku Fikyno, z.s. a rovněž jeho předseda.

 

 

 

 

 

 

"Před každým koncertem cítím velkou zodpovědnost a respekt vůči lidem, sobě i kapele." Veronika Fialová 

 

 

 

ROZHOVOR:

 

Ahoj Verčo, moc Tě zdravím.

Ahoj Milane, taky Tě zdravím. (úsměv)

 

Jak se máš? 

Mám se moc dobře. Jsem velmi šťastná, že můžu dělat muziku, kterou miluji, a dál se posouvat za svým snem. (úsměv)

 

Prozradíš nám prosím, jaký je Tvůj sen?

Přála bych se živit jen muzikou, stát se profesionální zpěvačkou a muzikantkou. (úsměv) Zároveň mě dlouho láká moderovat. Myslím si, že mám na to prořízlou pusu dost. (smích)

 

První kapela, která Tě tzv. posadila na zadek (nemusí to být nutně bigbít)?

To je těžký! (smích) Jedny z mých prvních kapel, které jsem poslouchala, byly Aerosmith a Guns N Roses. Posadily mě tenkrát na zadek, milovala jsem je a miluji doteď. (úsměv) Ale taky jsem dlouho poslouchala Korn, Motörhead, Metallicu, Sepulturu, Necrophagist a mraky další muziky, dle nálady. ...

 

Co pro Tebe znamená zpěv, bigbít a vůbec všeobecně muzika? Pamatuješ si na okamžik, kdy sis poprvé uvědomila, že chceš být zpěvačka?

Zpěv a muzika je podstatnou součástí mého života. Už na základní škole jsem zpívala ve sboru, a pak absolvovala postupně i několik pěveckých soutěží. Poloprofesionálně jsem začala zpívat již v 15 letech. Pamatuji si moment, kdy jsem měla první koncert se svou bigbítovou kapelou, neuvěřitelná tréma (smích), ale zároveň jsem byla nesmírně šťastná. Cítila jsem se na pódiu jako doma. Po pár koncertech a kladných reakcích lidí jsem si uvědomila, že právě zpěv je to, co chci v životě dělat a co mě naplňuje. (úsměv) Chci lidem přinášet lásku, naději a víru skrze muziku. (úsměv)

 

V mnoha skladbách zpíváš falzetem a střídáš další techniky zpěvu, chodila jsi někdy na hodiny zpěvu nebo zpíváš tzv. přirozeně?

Nikdy jsme se neučila zpívat. Už paní učitelka na základní škole ve sboru mi říkala, že mám dar od boha a měla bych ho využít. (úsměv) Když mi bylo asi 24 let, chtěla jsem vědět, kdo to vlastně je učitel zpěvu, protože jsem slyšela od mých kolegů, že studují konzervatoř, nebo mají učitele zpěvu. Dostala jsem se k výborné profesorce Lídě Nopové na Pražskou konzervatoř, kam jsem začala docházet na hodiny zpěvu, které mě zase posunuly blíž k mému snu.

 

Pokud někde zní Tebou nazpívaná skladba, dokážeš poslouchat sama sebe, nebo raději volíš chvilkový únik mimo dosah muziky?

No přiznám se, že se moc neposlouchám. (smích) Ovšem někdy mám chuť si alba své kapely pustit. (úsměv)

 

Nelze Tě v žádném případě považovat za zpěvačku, která by na rockových pódiích staticky stála za stojanem s mikrofonem, ale muzikou se necháváš strhnout k dravému projevu, až mám občas pocit, že Ti je pódium malé. Zajímalo by mě, jestli během koncertního setu stíháš i pozorovat, co se děje v publiku. Prozradíš nám, jak prožíváš své vystoupení, co se Ti honí hlavou atd.?

Před každým koncertem cítím velkou zodpovědnost a respekt vůči lidem, sobě i kapele. Jak vylezu na pódium, tak hned po první písničce to ze mě spadne a nesmírně si vystoupení užívám. I při tom fofru sleduji lidi z pódia. (smích) 

  

Fanoušci, kteří se zúčastnili prvního ročníku Akustických Vánoc ve Vrbně, už vědí, jak ses do Second Chance dostala. Nebo snad Tomáš Paulus, kytarista SCh, kecal, že prvotní oslovení probíhalo ve stylu: „Ahoj, já jsem Veronika a chtěla bych s Vámi zpívat“?

Haha, tak to vážně nebylo. (úsměv) Tomáš je srandista. (smích) Začalo to tak, že jsem se znala s dřívějším zpěvákem kapely, a chtěla jsem vědět, kde zpívá, tak jsem si je našla na bandzone a přidala jsem si je jako fanoušek. Za pár týdnů mi přišel dlouhý e-mail od kytaristy Adama, zda bych jim nepomohla nazpívat vokály na jejich desku, že se jim moc líbí, jak zpívám atd. Já řekla, že jo. Než jsem za nimi přijela do zkušebny, šla jsem se podívat na koncert kamarádů z kapely Houpací Kůň, kde hráli i Second Chance. Tam jsme se seznámili a já je ten večer hrozně zkritizovala. (smích) Následně jsme se sešli ve zkušebně, že jim tedy pomůžu s vokály. Nakonec jsme si výborně zajamovali. Kapela byla velmi nadšená z mého zpěvu i projevu, chtěli, abych zůstala na stálo. (úsměv)

 

 

Většina návštěvníků našeho webu již kapelu Second Chance zaručeně zná, tak jen pro jistotu, pro ty, co o Vaši partě nyní čtou poprvé, nám o kapele řekni pár slov.

Naše kapela Second Chance je především skvělá banda lidí, která se snaží dělat poctivě muziku. (úsměv) Posuďte sami na: http://bandzone.cz/secondchance?at=info

 

Co se za poslední rok událo u Second Chance nového?

Máme nového basáka Filipa Chudého a bubeníka Tomáše Stloukala. Jinak kapela celý rok tvrdě makala na novém akustickém albu "Second Chance & Richard Scheufler ACOUSTIC" a do toho i koncertovala. (úsměv)

 

 

V sobotu 17. prosince 2016 ses po roce vrátila se svou kapelou SECOND CHANCE do Vrbna pod Pradědem, kde jste představili fanouškům svůj nový akustický set a zároveň i písně z nového akustického alba "Second Chance & Richard Scheufler ACOUSTIC". Jaký máš z celé akce pocit? A jak nové album vnímáš?

Akustické Vánoce ve Vrbně byly naprosto úžasné, nejen že vládla bezvadná atmosféra, ale i lidé byli úžasní. Považuji vystoupení ve Vrbně za jeden z nejlepších akustických koncertů tento rok. (úsměv) Z nové desky mám obrovskou radost a moc se těším, až jí budeme moci představit na dalších skvělých koncertech. Celá kapela na ní dřela. Kluci si mákli na kytarách. Nakonec se vše zvládlo. Jsem na všechny moc pyšná! Hlavně velké díky patří Richardovi Scheuflerovi za produkci a veškerou práci.


Zmínila jsi spolupráci se špičkovým baskytaristou a producentem Richardem Scheuflerem. Fanoušci jej mohli vidět i jako hosta kapely na všech akustických koncertech. Prozradíš nám více informací o spolupráci?

S Richardem se znám už spoustu let. Oslovila jsem ho, zda by s námi nechtěl hrát na akustickém koncertě, jestli by do toho šel, a on řekl, že ano. Představila jsem ho kapele a začali jsme makat. Měli jsme první koncert minulý rok u Vás ve Vrbně pod Pradědem. Po skvělém ohlasu Richard přišel s návrhem: „Hele bando, tohle by si zasloužilo udělat akustickou desku!“ a my řekli, jdeme do toho. Richard se toho ujal a vznikla bezvadná akustická deska "Second Chance & Richard Scheufler ACOUSTIC". Richard je profík a skvělý muzikant, kterého si nesmírně vážím! Spolupráce s ním je pro mě osobně naprosto úžasná.

 

Jak probíhá v kapele tvorba nových songů a jak se zapojuješ do skládání Ty samotná? 

Tvorba songů je individuální záležitost. Většinou kluci kytaristi přinesou kostru nějakého songu a já jí pak obalím zpěvovou linkou. Snažíme se pracovat všichni dohromady, protože každý má nějaký nápad. Teď se ale například kytaristovi Adamovi povedla super píseň "Malá mořská víla", kterou složil sám i včetně textu. Richard tomu dodělal krásný klavír a aranže. Je nádherná. (úsměv) Taky bych chtěla Adama pochválit za úžasné samply, které pro kapelu dělá. Je v tomhle vážně dobrej. (úsměv)

 

Jaký důraz kladeš na texty, které zpíváš? Za mě jsou jedním ze základních stavebních kamenů Second Chance. Když nad nimi člověk aspoň trochu přemýšlí, nachází v nich obsah. Skládáte si je sami nebo oslovujete externisty?

Texty pro mě osobně jsou velmi důležité. Vnímám to jako poselství, co zpívám a co zasejvám do lidí. Některé texty nám složil Jiří Rogl a něco já s Tomášem P.

 

 

Několikrát jsem se chtěl zeptat na jednu věc, ale vždycky zapomenu. Prosím Tě, kdo je autorem námětů obou videoklipů? Tuším, že jej má na svědomí zpěvačka, nemýlím se?

Náš první videoklip "Vstávej" ze Strahovského stadionu nám natáčel a režíroval Rashid Garipov. Jinak na příběhu jsem spolupracovala společně s Tomášem P. a Adamem.  ...

 

Ještě u videoklipu chvilku zůstaneme. Vypustili jste do světa, ještě před akustickým albem, singl "ZIMA". Já už před očima úplně vidím z části animovanou vizualizaci songu, která by skladbu posunula o pomyslný krůček výš. Pokud by to vůbec šlo, protože "ZIMA" je dost vydařená věc, způsobující husinu. Zrakový vjem by však ale mohl ještě více napomoci předat emoce dál fanouškům. Nepřemýšleli jste již nad případnou vizuální podobou skladby? 

Musím uznat, že píseň "Zima" je opravdu krásná. (úsměv) Máme v plánu na ni do budoucna videoklip natočit. Fanoušci se můžou těšit. (úsměv)

 Kalendář 2017 Veroniky Fialové sponzoroval e-shop www.elitnirebel.cz

 

Jsi tělem i duší rockerka, alespoň mám takový pocit. Nicméně si myslím, že Ti velmi sluší i poloha zpěvačky s komorním doprovodem, kdy naplno vynikne Tvůj hlas. Přibližně před rokem a půl jsem na youtube objevil video, kde zpíváš skladbu Hany Hegerové "Černá Jessie", která mě přiměla Tě kontaktovat, zda si nechceš zazpívat na společné akustické akci s Láďou Křížkem u nás ve Vrbně pod Pradědem. Musím říct, že i když jsem rocker, tak jsem si akustický set Second Chance značně oblíbil (akustika má prostě své kouzlo). Přijde mi, že je kapela o hodně blíž publiku a naopak. Jak vnímáš akustické vystoupení Ty, ale i jiné žánry blues, jazz, šanson atd.?

Musím s Tebou souhlasit, Milane, že akustická verze je blíže lidem. Člověk může vnímat intimitu nástrojů, hlasu i fanoušků. Já osobně jsem si akustiku taky hodně oblíbila. Žánrově miluji i jazzové, bluesové songy a gospel. Do budoucna bych ráda natočila sólovou komorní desku, která bude šansonová s prvky blues a rocku. (úsměv)

 

Máš krásný melodický hlas. Ovšem já vím, že dokážeš i pořádně přitvrdit. Neuvažovala jsi nad občasnou kombinací melodického vokálu a různých metalových technik zpěvu (screaming, growling atd.)? Něco na způsob Alissy White-Gluz, když ještě zpívala v The Agonist. Docela by mě zajímal výsledek v Tvém podání. Jen takové zamyšlení. ...

Nikdy neříkej nikdy. (úsměv) Ničemu se nebráním, ale zatím se tímto směrem nemám v plánu do budoucna vydat. (úsměv) 

 

Jak pohlížíš na problém dnešních koncertů? Mám na mysli jeden nešvar, který se v poslední době rozmáhá, a to ten, že si fanoušci raději natáčejí na své mobilní telefony pochybné záznamy koncertních setů, než aby si přímo na místě užívali živou muziku. Asi není ani úplně příjemné dívat se z pódia na statické publikum s mobily nad hlavou místo hrozících rukou?

Tohle je smutné! Pamatuji si dobu, kdy jsme na koncerty jezdili vlakem přes celou ČR a po koncertě zase zpět domů. To už se dnes málo kdy vidí. Ale pořád věřím, že se najde spousta poctivých rockerů, kteří na koncert dorazí a budou si ho užívat. (úsměv)

 

Teď máš neomezený prostor cokoliv vzkázat návštěvníkům webu fikyno.eu a snad i Tvým fanouškům.

Děkuju všem za úžasnou podporu! (úsměv) Přeji Vám, ať jste šťastní, ať se Vám splní všechny Vaše sny a ať láska naplní Váš život. (úsměv)

 

Tak to je všechno, Verunko. Víc dotazů pro Tebe nachystáno nemám. Moc Ti děkuji za rozhovor a těším se na další koncert ve Vrbně pod Pradědem, či v blízkém okolí.

Měj se krásně,

Milan 

 

Autoři uvedených fotografií:


Veronika Fialová
Anna Bella Betts
Iva Juráková
Jiří Ondrák